Agresja na drodze

stuły

Pewnie każdy kierowca nie raz miał okazję stać się ofiarą agresji na drodze. Czasem to tylko głośne trąbienie, ale zdarza się, że jest to przyczyna wypadków i kolizji.

Agresywni kierowcy podjeżdżają bardzo blisko innych samochodów, nie sygnalizują manewrów czy też niebezpiecznie zmieniają pasy ruchu. Do tego dochodzi nadmierna prędkość i ignorowanie znaków drogowych.

Takie zachowania działają niezwykle stresująco na pozostałych uczestników ruchu drogowego oraz stwarzają niebezpieczeństwo. Psychologowie tłumaczą, że to, w jaki sposób zachowujemy się siedząc za kierownicą, znajduje odzwierciedlenie w trybie naszego życia.

Żyjemy w pośpiechu i w stresie, jesteśmy drażliwi i łatwo jest wyprowadzić nas z równowagi. Ponadto prędkość i rywalizacja potęguje w człowieku uczucie agresji.

W takich sytuacjach nietrudno o wypadek czy kolizję drogową. Jeśli jesteś świadkiem takiego zachowania, zachowaj spokój, ustąp miejsca na drodze i pod żadnym pozorem nie ścigaj się oraz nie odpowiadaj na agresywne gesty.