Co daje uroda?

https://montibello.pl/kategorie-produktow/pielegnacja/ https://aspazja.pl/zabiegi/karboksyterapia

Nie ma jednej prawidłowej definicji urody – wszak każdy z nas zupełnie inaczej postrzega piękno. Jedni biorą pod uwagę tylko i wyłącznie wygląd, inni przyznają dodatkowe punkty do urody także za inne cechy. Tak czy siak, uroda ma również swoje podłoże kulturowe, przez co także w różnych krajach jest inaczej odbierana. W tym wszystkim warto się jednak zastanowić, co tak w zasadzie daje uroda i jakie niesie za sobą korzyści. A może są też jakieś minusy z nią związane? Powszechnie przyjęło się, że ludzie atrakcyjni mają w życiu zdecydowanie łatwiej. Wiąże się z tym swego rodzaju aureola, jaka często pojawia się nad głową osób atrakcyjnych – aureolę tę konstruują inni, którzy uważają osoby atrakcyjne fizycznie za bardziej godne zaufania, ale nie tylko. Wiele osób łączy bowiem atrakcyjność także z innymi cechami i myśli, że jeśli ktoś ładnie wygląda to na pewno jest również miły, pracowity czy nawet inteligentny.

Tego typu myślenie działa niestety w drugą stronę – mniej atrakcyjnym osobom często przypisuje się takie cechy jak głupota, leniwość czy podłość. Jak więc widzimy, uroda daje pewną przewagę, przynajmniej pod tym względem tego, co myślą inni ludzie. Często jest to jednak przewaga złudna – wszak piękno i uroda nie zawsze muszą łączyć się z pozytywnymi cechami charakteru, a co za tym idzie wystarczy, że inni ludzie poznają taką osobę nieco bliżej i od razu przekonają się, że wcześniej byli w błędzie.

Uroda = sukces?

Efekt aureoli, który został już wcześniej wspomniany, powoduje że z różnego rodzaju badań wynika, że atrakcyjni ludzie odnoszą więcej sukcesów, ale też są lepiej przystosowani czy nawet bardziej sprawni społecznie. Czy za urodą rzeczywiście idzie więc sukces? Odpowiedź na to pytanie jest trudna, gdyż w wielu przypadkach ładni czy atrakcyjni ludzie rzeczywiście mają łatwiej. Dotyczy to chociażby relacji damsko-męskich, gdyż oczywiste jest, że bardziej atrakcyjnym osobom zdecydowanie łatwiej jest znaleźć drugą połówkę. Z drugiej strony, wygląd to przecież nie wszystko i do stworzenia udanego związku potrzebne jest znacznie więcej.

A jak to wygląda, jeśli chodzi o urodę i pracę? Nie ma żadnych wątpliwości, że istnieje wiele zawodów, gdzie uroda jest wręcz pożądana. Wystarczy wspomnieć tylko o modelkach lub modelach, którzy przecież właśnie wyglądem zarabiają na życie. Prócz tego, atrakcyjne osoby są pożądane także w wielu innych zawodach. Najlepszym tego przykładem jest aktorstwo, gdzie przecież mamy do czynienia z ogromem atrakcyjnych osób, choć oczywiście ci nieco mniej atrakcyjni także znajdą dla siebie miejsce. Wszak bardzo ważną rolę odgrywają tutaj również umiejętności aktorskie. Ale uroda nie zawsze musi działać na naszą korzyść – dotyczy to chociażby pracy biurowej, gdzie często bywa utrudnieniem. Jakby tego było mało, osoby atrakcyjne niekiedy mogą być także traktowane przedmiotowo przez innych.

Przykładem mogą być relacje damsko-męskie i postrzeganie ładnych kobiet lub przystojnych mężczyzn jako osób głupich, które łatwo zdobyć. Łatwo więc zobaczyć, że uroda może przynieść nam zarówno pewnego rodzaju ułatwienia, ale też niekiedy znacząco uprzykrzyć nam życie.