Co to jest androgeniczna uroda?

lampu uv do paznokci aspazja Jedwabne suknie wieczorowe podkreślające sylwetkę dla Pań szczupłych

Bardzo prawdopodobne, że spotykaliśmy już kiedyś osobę o urodzie androgynicznej. Nie każdy jednak wie, czym tak w zasadzi jest androgynia właśnie – tymczasem w ostatnich latach osoby o takim właśnie typie urody stały się niezwykle popularne, szczególnie w świecie mody, ale nie tylko. Warto jednak najpierw dowiedzieć się, czym tak właściwie jest uroda androgyniczna. Sama androgynia to zjawisko z zakresu psychologii, kiedy to u danej osoby występują cechy psychiczne, które są charakterystyczne zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. W związku z tym, osoby o urodzie androgynicznej posiadają cechy wyglądu zarówno męskie, jak i żeńskie. Najłatwiej jest więc stwierdzić, że chodzi tutaj o mężczyzn, którzy mają żeński typ urody (w tym takie cechy jak między innymi delikatna, subtelna twarz czy damska sylwetka) oraz o kobiety, które mają męski typ urody (w tym takie cechy jak między innymi męskie rysy twarzy czy męska budowa ciała). Istnieje jednak oczywiście znacznie więcej cech, jakimi charakteryzują się androgyniczna kobieta oraz androgyniczny mężczyzna. W przypadku kobiet będą to więc:

  • wąskie biodra,
  • szczupła talia, ale też mocna budowa ciała,
  • krótkie włosy,
  • minimalny makijaż.

Z kolei w przypadku mężczyzn mowa o takich cechach jak:

  • delikatne rysy twarzy,
  • zwykle długie włosy,
  • długie i gęste rzęsty,
  • duże oczy,
  • niekiedy kobiece ozdoby jak na przykład kolczyki.

Warto przy tym dodać, że w przypadku osób androgynicznych chodzi często nie tylko o cechy wyglądu, lecz również o osobowość i cechy osobowości.

Mężczyźni bywają wtedy bardziej czuli i opiekuńczy, podczas gdy kobiet bardziej niezależne i stanowcze.

Uroda androgyniczna w modelingu

Osoby, które charakteryzują się androgyniczną urodą, w ostatnich latach coraz częściej spotyka się w szeroko pojętym świecie show-biznesu. Chodzi tutaj nie tylko o wokalistów czy aktorów, ale również o modelki oraz modeli. W wielu przypadkach tego typu uroda androgyniczna otwiera mnóstwo drzwi, dając znacznie większe możliwości w samej branży. Ale niekoniecznie trzeba być osobą androgyniczną, aby otwierać się na nowe opcje i rozwiązania. Dotyczy to przede wszystkim osób, które przełamują różnego rodzaju stereotypy – kobiety decydują się na przykład na krótsze fryzury i włączają do swojej garderoby takie elementy ubioru jak garnitur czy krawat. Z kolei mężczyźni nie stronią od biżuterii, a do tego stawiają na delikatniejsze kolory odzieży, zapuszczają długie włosy czy też zaczynają w znaczący sposób dbać o swój wygląd, co kiedyś było przecież domeną kobiet. Nie każdy jest jednak zwolennikiem tego typu rozwiązań, przez co osoby o urodzie androgynicznej często spotykają się ze swego rodzaju ostracyzmem, co jest jednak dość powszechne w przypadku rzeczy i kwestii, które są nowe, niecodzienne i inne. Na całe szczęście, w przypadku wielu zawodów tego typu „odmienności” są coraz częściej mocno pożądane, przez co poprawia się wizerunek osób, które pod jakimś względem nie są takie jak wszystkie. A przecież o to właśnie chodzi, by potrafić wyróżnić się z tłumu – tym bardziej, jeżeli potrafimy przekuć jakąś nietypową naszą cechę w atrybut.