Czy uroda jest taka ważna?

omijanie-korkow.com.pl Planujesz wyjazd w góry ? Nasza kurtka snowboardowa jest bardzo ciepła Zarówno mierzenie obwodu bioder jak i dopasowanie sukni to nie lada wyzwanie

Mówi się, że urodziwi ludzie mają w życiu łatwiej. Potwierdzają to także badania, wedle których atrakcyjne osoby mają odnosić więcej sukcesów czy być lepiej przystosowanym do życia w społeczeństwie. Tak czy siak, wiele osób zastanawia się, czy uroda rzeczywiście jest tak ważna? A co z pięknem ukrytym wewnątrz? Czy atrakcyjni ludzie naprawdę z miejsca są także mili, inteligentni oraz odnoszą sukcesu? Wszystko to powoduje, że wiele osób zastanawia się, czy uroda naprawdę może okazać się tak pomocna i na ile ważna jest atrakcyjność. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że w wielu przypadkach i w wielu sytuacjach uroda może być dla nas ogromnym ułatwieniem.

Dotyczy to przede wszystkim różnego rodzaju zawodów, gdzie atrakcyjność ma wręcz kluczowe znaczenie – tak jest na przykład w modelingu, bo przecież modele oraz modelki zarabiają na życie nie tylko umiejętnościami, ale przede wszystkim wyglądem. Podobnie ma się sprawa, jeżeli chodzi o aktorów, choć tutaj mniej atrakcyjni także znajdą dla siebie miejsce, grając na przykład jakieś charakterystyczne role. Z kolei w innych sytuacjach uroda może okazać się utrapieniem – wystarczy wspomnieć tutaj o atrakcyjnych kobietach pracujących w biurze, które właśnie z powodu wyglądu często traktowane są przedmiotowo. Ten problem dotyczy zresztą nie tylko pracy biurowej i nie tylko kobiet, gdyż coraz częściej z tego typu traktowaniem spotykają się również przystojni mężczyźni.

Wiele osób wciąż mylnie bowiem utożsamia atrakcyjny wygląd chociażby z głupotą, choć w wielu przypadkach mamy sytuację wręcz odwrotną – mowa tutaj o efekcie aureoli.

Uroda a stereotypy

Bardzo często osoby atrakcyjne, piękne czy przystojne muszą również zmagać się z różnego rodzaju stereotypami na ich temat. Choć często ma zastosowanie wspomniany już efekt aureoli – gdy przypisujemy innym różnego rodzaju pozytywne cechy tylko dlatego, że mają oni atrakcyjny wygląd – to nie zawsze patrzymy na ludzi atrakcyjnych przez takie różowe okulary. Przystojnych mężczyzn czy piękne kobiety uważa się niekiedy za mniej inteligentnych.

Do tego dochodzą również takie przymioty jak próżność, egoizm czy głupota. W tym wszystkim warto się więc zastanowić, czy uroda rzeczywiście jest tak ważna – wszak to my sami kreujemy pewne stereotypy i je wzmacniamy. To my sami dajemy się łapać na efekt aureoli i myślimy o ludziach atrakcyjnych tak, a nie inaczej. Tymczasem uroda to przecież nie wszystko, bo ważny jest również między innymi intelekt i na to także warto byłoby zwrócić uwagę.

Postrzegając inne osoby tylko i wyłącznie przez pryzmat ich atrakcyjności jest bardzo krzywdzące i może spowodować, że sami napotkamy różne problemy. Oczywiście, niezwykle ważne jest, aby zadbać o swoją urodę i pracować nad swoim wyglądem, nie tylko jednak dla innych, ale przede wszystkim dla siebie, bo to dla nas powinno być to najważniejsze. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że wygląd i atrakcyjność nie jest najważniejszy – jest tylko jedną ze składowych nas wszystkich, dlatego prócz wyglądu powinniśmy pracować także nad naszą inteligencją, charakterem czy umiejętnościami.