Czym jest uroda?

Co z reguły myślimy, gdy słyszymy takie hasło jak uroda? Najwięcej osób urodę skojarzy zapewne z czymś, co jest ładne i piękne – najczęściej z jakąś osobą. Trzeba jednak przy tym zdać sobie sprawę, że pojęcia piękna – a co za tym idzie także sama uroda – jest niezwykle subiektywne. W wielu przypadkach zdaje się nam, że uroda to pojęcie raczej oczywiste. Rozumiemy je wprost intuicyjnie, często nie zastanawiając się w ogóle nad tym, czym tak właściwie jest uroda i co to znaczy, że ktoś jest piękny. Sęk w tym, że nie zawsze jest to dobre podejście, gdyż każdy z nas ma zupełnie inne pojęcie piękna i całkiem inaczej może rozumieć urodę. Dlaczego tak się dzieje? Każdy z nas jest inny, inaczej myślimy i inne rzeczy nam się podobają. Dodatkowo, bardzo istotne znaczenie ma tutaj także podłoże kulturowe – w różnych kulturach różne są kanony piękna. Mówiąc inaczej: w innych częściach świata uroda jest rozumiana zupełnie inaczej, co powoduje, że ludzie z różnych kontynentów inaczej postrzegają piękno. Warto więc zastanowić się nad tym, jakie są pewne uniwersalne wyznaczniki piękna. Przy tym wszystkim trzeba pamiętać, że kobiety i mężczyźni mogą szukać zupełnie różnych cech. Niestety w dzisiejszych czasach bardzo często na to wszystko wpływa otoczenie, które nieustannie powtarza nam wszystkim, że każdy z nas powinien być idealny.

Tego typu podejście znajdziemy w reklamach, filmach i innych wytworach kulturowych, przez co niekiedy nasze starania o stanie się tą idealną osobą kończą się wręcz tragicznie.

Piękno i uroda – czego szukamy u innych?

Skoro wszyscy inaczej postrzegamy piękno i urodę to jasne jest, że innych cech płci przeciwnej szukać będą mężczyźni oraz kobiety. I tak, w przypadku mężczyzn od wieków mówi się, że najbardziej pożądane cechy kobiet to przede wszystkim:

  • zdrowa skóra,
  • symetryczna twarz,
  • kobiece rysy twarzy,
  • figura klepsydry.

To są pewne uniwersalne wyznaczniki piękna, choć nie w każdym zakątku świata będą miały one swoje zastosowanie. W większości kultur mężczyźni szukają głównie szczupłych kobiet (co z drugiej strony prowadzi często do tego, że kobiety chcą osiągnąć daną sylwetkę aż za bardzo), ale znajdą się na świecie takie kultury, gdzie mężczyźni zdecydowanie bardziej preferują kobiety nieco bardziej „przy kości”, gdyż w niektórych regionach grube jest piękne. Z kolei jeżeli chodzi o kobiety to w ich przypadku wygląd mężczyzny jest tylko jedną z części składowych. Oznacza to mniej więcej tyle, że jest on rzeczywiście ważny, natomiast spore znaczenie mają też między innymi status społeczny czy na przykład władza. Tak czy siak, mężczyzna uważany jest za pięknego (lub mówiąc inaczej za przystojnego), jeżeli posiada takie cechy jak:

  • smukła i wysoka sylwetka,
  • delikatna skóra,
  • duże oczy,
  • ostatnio także zadbany zarost.

O atrakcyjności drugiej osoby może stanowić jednak także szereg innych cech, które niekoniecznie muszą być związane z wyglądem. Schludność, dystans do siebie, poczucie humoru – wszystko to także ma znaczenie i może powodować, że uznamy kogoś za pięknego. Wszak bardzo często mówi się nie tylko o pięknym wyglądzie, ale także o pięknej duszy.