Jazda z telefonem przy uchu

ekologiczny.edu.pl

Prawie każdy z nas posiada dziś telefon komórkowy, a pewnie niewielu rezygnuje z korzystania z niego podczas prowadzenia samochodu. Raporty pokazują, że jedną z częstych przyczyn wypadków jest rozmowa przez telefon komórkowy.

Trzymając w dłoni telefon i rozmawiając prowadzimy samochód tylko jedną ręką. W związku z tym mamy problem ze zmianą biegu, nierzadko puszczamy kierownicę.

Co więcej, rozmowa przez telefon pogarsza funkcjonowanie uwagi kierowcy i dekoncentruje go. Nagle samochód zaczyna jechać zygzakiem, zwalnia lub przyspiesza bez przyczyny, przejeżdża na czerwonym świetle czy też gwałtownie hamuje.

W takiej sytuacji o wypadek nietrudno. Nie każdy kierowca, który prowadzi długie rozmowy z telefonem przy uchu, zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakie sprawia dla siebie oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Z australijskich badań sprzed kilku lat wynika, że równoczesne prowadzenie samochodu i rozmowa przez telefon czterokrotnie zwiększa ryzyko wypadku. Warto zatem podczas jazdy odłożyć telefon na bok, a korzystać z zestawów słuchawkowych lub głośnomówiących.