Szkoła wyższa – czy pozwala godzić naukę z pracą?

tłumaczenia techniczne www.doublefaced.de

Kończąc liceum i rozpoczynając studia młodzi żacy wkraczają w nowy etap życia, w którym warto stawiać na coraz większą niezależność od rodziców. Nierzadko próbują oni godzić studia z pracą. Czy jest to łatwe? Jakie rozwiązanie najlepiej przyjąć? Kilka wskazówek znajdziesz w niniejszym artykule
Studiowanie kontra praca

Istnieje kilka sposobów rozwiązania dylematu podejmowania nauki na w szkole wyższej i zbierania doświadczenia zawodowego. Jeżeli jesteś w 100% nastawiony na podjęcie pracy zawodowej i jednoczesne uczenie się, wybierz studnia niestacjonarne. Są one płatne, ale zjazdy będą odbywały się jedynie dwa razy w miesiącu.

Taka sytuacja znacznie ułatwia znalezienie i podjęcie pracy na cały etat, co ma odzwierciedlenie w zasobności portfela. Jednakże, gdy nie zamierzasz postawić na to rozwiązanie i wolisz studiować dziennie, a przy tym chciałbyś powoli rozpocząć swoją zawodową karierę masz kilka innych dróg do wyboru. Możesz poprosić dziekana swojego wydziału o indywidualny tryb studiowania ze względu na podjęcie pracy zawodowej. Wtedy znacznie łatwiej będzie Tobie zarządzać swoim czasem i godzić życie studenta z pracą. Z wielu zajęć uzyskasz zwolnienie.

Niektórzy wykładowcy ustalą dla Ciebie specjalne zadania, dzięki którym zaliczysz ich przedmioty bez potrzeby uczestniczenia w zajęciach. Poza tym posiadasz też możliwość podjęcia pracy zdalnej. Dzięki której, mimo uczestnictwa na poszczególnych ćwiczeniach lub wykładach, będziesz posiadał pełna możliwość zarabiania zdalnego. Oznacza to, że pracodawca da Tobie do wykonania zadania np. za pośrednictwem komputera i Internetu.

Musisz jednak liczyć się z tym, że Twoja pensja będzie znacznie mniejsza niż pracowników zatrudnionych na pełen etat w danym przedsiębiorstwie. Ostatnią możliwością jest tzw. dogadanie się z pracodawcą i wykładowcami. Masz szansę na to, by pracować w czasie wolnym od uczelni. Wystarczy zapytać o elastyczność wykonywania poszczególnych obowiązków.